לעבוד בשביל עצמך – המצוינות שביצירתיות.

לעבוד בשביל עצמך - המצוינות שביצירתיות

מאסטר אחד לקונג פו בסין אמר: “אם אתה רוצה להיות מאסטר במה שאתה עושה, עליך לתרגל את אותו דבר במשך חמש עשרה שנה רצופות.

העבר ההווה

בשנים האחרונות אנחנו עדים למהפכה שקטה אך משמעותית שתשנה את היחסים בשוק העבודה החופשי. הנבונים, ירקמו לעצמם כבר עכשיו מארג שישים אותם על מפת השינוי, האמיצים, ירכבו על גל המהפכה הזו באופן ספונטני והעצלנים ימשיכו להיות עצלנים.

נוסטלגיה

מי לא שמע את ההורים שלו מביעים את דעתם האכפתית על סוג הלימודים שרציתם לבחור לעצמכם. הדילמה בבחירה היא גדולה והלחצים המופעלים עליכם בנקודה שבירה זו של החיים עצומים. בחירת מקצוע לחיים בפרספקטיבה של ילד טוטלי היא בחירה לחיים, חתונה. המסר ששידרה לנו החברה וההורים הוא שבחירה מהלב היא לא בחירה נבונה, לעומתה בחירה רציונלית (מה צריך, מה חסר, מה נחשב) היא בחירה טובה המבטיחה מעמד, קידום והכי חשוב – מקום עבודה לאורך זמן.

מה שמצחיק בכל העניין הוא שלמרות שמזג האוויר השתנה ויצאה השמש, ההורים שלי עדיין הולכים עם מטרייה. עבורם התפיסה של מעמד, משכורת טובה ועבודה קבועה עדיין קיימת ומייצגת את הטוב שבחיים.

העתיד כבר כאן

תראו מה קורה בשוק. מושגים חדשים עוטפים אותנו ואנחנו לומדים להתאקלם תוך כדי תנועה. Bring Your Own Device (BYOD), חללי עבודה – תבוא תתחבר ותעבוד, פלטפורמות דיגיטליות לעבודה ופרוייקטים למקצועות חופשיים, קבוצות עבודה, יזמות, סטארטאפים… סימפטומים ותוצאות של העולם החדש.

אז עבודה בוחרים באופן אמוציונלי או רציונלי?

אני חסיד של רגש, תמיד הייתי ככה, לטוב ולרע. ביום שבו רציתי לבחור מה ללמוד באוניברסיטה, בחרתי על פי התכונות החזקות שלי, באופן אסוציאטיבי וספונטני. נראה לי ברור מאיליו שאני ארצה להתעסק במשהו שמעניין אותי ונראה לי שאם יש לי סיכוי להיות מקצוען במשהו אז זה יהיה במשהו שיש לי עליו יתרון על פני אחרים וזה משהו שמאפיין את המהות שלי כבן אדם. בחרתי ללמוד תקשורת חזותית (עיצוב גרפי במונחים של אז) והייתי טוב בזה. זה לא הפתיע אותי, זה זרם לי בדם (אולי אפילו בגנים). למורת רוחה של אימי שרצתה שאלמד מקצוע כמו משפטים או רפואה כדי להציג אותי כמוצלח בפני העולם או מתוך שביותה בעולם המקובל, הסתובבתי לי יחף ברחבי תל אביב עם גליל של סקיצות וקראתי פרקים במשנתו של גומבריך. שלא תחשבו שלא היו לי ספקות, לא אחת חשבתי לעצמי מה יקרה כשאסיים את ארבע שנות הלימוד, לאן אוכל להרחיק עם המקצוע הזה.

היום, המחקרים תומכים בחיזוק הילד ומינוף של התכונות החזקות שלו, השיטה המיושנת של לעבור את הפרוזדור של 12 שנות לימוד בשיטה מיושנת וחד ערכית מתחילה להתפורר ולהתנפץ. אז כן, אם אתם בוחרים מקצוע – תבחרו מקצוע שמאפיין אתכם, את האישיות שלכם, את הערכים שבהם אתם יוצאי דופן ותחזקו אותם.

העולם השתנה

רק 20 שנה חלפו והעולם השתנה, מקצועות נחשבים הפכו מאוסים, הביקוש וההיצע התהפכו, עבודה קבועה זה מושג שקיים רק בגופים מיושנים ומשכורת טובה – כולנו יודעים היום שמשכורת טובה ואפילו טובה מאוד לא ממש משקפת איכות חיים אמיתית ומצב פיננסי איתן, במיוחד אם אתה תלוי בעבודה שלך בשביל לקיים אורח חיים שהתרגלת אליו.

אז מה השתנה? – המון

ראשית – הטכנולוגיה נכנסה באופן מואץ לשירות האדם ומאז חטפה מגוון מקצועות ומקומות עבודה, למה להחזיק בן אנוש אם אתה יכול לשלם לתפעול מחשב כדי להפיק כמות עבודה פי עשרות מונים ללא תנאים מיוחדים וללא מנוחה?

תודעה – מעסיקים למדו להבין שבעולם מונע טכנולוגיה כמו שלנו שמהירות השינוי בו גדלה בקצב מכפיל, וההישרדות של העסק שלך תלויה ביכולת הגמישות הניהולית וכוח האדם הביאה אותם למצב תודעתי של נזילות תחלופת כוח האדם או התכווצות והתרחבות על פי צורך. לפני 10 שנים כשהצגת קורות חיים שהציגו 2 משרות בשנה אחת, המעסיק שישב מולך הרים גבה. היום, אתם יכולים לעבור על קורות חיים עם 10 משרות בעשר שנים וזה ייראה לגיטימי. אין משפחה, יש אינטרסים ברורים וכולם משחקים את המשחק.

שינויים מהירים בצרכי השוק – השווקים נעים במהירויות גבוהות יותר מאשר בעבר ולכן ישנם שינויים מהירים יותר בתכיפות רבה יותר. המידע המצטבר על כל שוק גדול יותר בחזקה מאשר זה שלפני עשור ולכן כל אחד מאיתנו חייב להכיל ולדעת לתפקד במולטי ספייס וזמן.

השוק החופשי

תסתכלו מסביב, המקצועות שישרדו את התקופה המטורפת הזו בניגוד לשאר, הם מקצועות שחלק ניכר מסט התכונות שלהן כוללות את המונח יצירתיות. יצירתיות היא תכונה כל כך מורכבת ולא פתורה, שלמדע המחשבים אין פתרון להתחקות אחריה בעתיד. יצירתיות היא דפוס כל כך מורכב, משתנה ועמוק שאפילו אנחנו לא מבינים את התבנית שיוצרת אותה. או שאתה יצירתי, או שלא. ואם אתה יצירתי, תנצל את זה. העתיד הוא לא על סוג של מקצוע אלא על סוג ספציפי ביותר של תכונה אנושית. יצירתיות לא הולכת בד בבד עם חוקים, שעות עבודה, החתמת כרטיס ומרות ולכן תמצאו שאנשים יצירתיים מאוד בדרך כלל לא עובדים במשרד עבור מישהו אלא מוצאים את הדרך לתת בזמן שלהם ובאיכות שהם חותרים אליה לכל דורש.

אני הולך לתת הכללה שאולי היא לא נכונה בבחינת הכלל אך אם כל מה שכתבתי עד כה עושה לכם שכל אז המסקנה שלי היא כזו: את האנשים היצירתיים ביותר לא תמצאו במשרד! ולכן הפרדיגמה של לקבל עבודה מחברה מבוססת וגדולה כערך למצוינות אינה נכונה יותר לעולם האנשים היצירתיים.

קחו לדוגמה רופא, אם הייתם נתקלים בבעיה מהותית בבריאות שלכם, לאיזה רופא הייתם הולכים? בתפיסה שלנו וכנראה גם במציאות, ברופא פרטי יש משהו מעבר לפתרון שקופת החולים מציעה. כנ”ל עורך דין, מורה וכן, גם מומחה UI UX.

אז איזה עובד אתה

אז אם אמרתי שהעובד שניחן בכושר יצירתי יוצא דופן לא נמדד במקצוע שבו למד אלא בערך נבדל ויוצא דופן של תכונה אנושית שמקבלת ביטוי ע”י הפיכתה למקצוע, אני מחלק אותם לארבעה סוגים:

כמובן שכחלק מהשינוי הדינמי שעובר כל אדם בחיים, ייתכן ותמצאו עצמכם בכמה משבצות.

חייב לעבוד בארגון – העובד שאין לו הרבה ברירות והוא חייב לעבוד מאידך ולעשות משהו נוסף כגון אמהות לילדים שרוצות להיות עם הילדים משעות הצהריים. זה לא אומר שאין שם כושר יצירתי יוצא דופן, זה רק אומר שזו בחירה באין ברירה.

מערכת שליטה ובקרה מרחוק מעוצבת היטב

בוחר לעבוד בארגון – אנשים שיש להם תפיסה מיושנת על המושג קריירה ושבויים בתפיסת העולם הזו, הם בדרך כלל נמצאים במאבקים תמידיים בינם לבין עצמם ובמאבקים אחרים כמו ביכולת שלהם לסגור את החודש. לצערי קבוצה זו נמנית עם הרוב וכך בנוי גם שוק הביקוש וההיצע בעולם התעשייתי שלנו. זה כמו ללמוד בבית ספר. הארגון בדרך כלל לא מפיק את מקסימום הערך הפוטנציאלי שיש לעובדים שלו כי אין לו יכולת להתמודד באופן אישי עם סט התכונות של כל עובד.

בוחר לעבוד בשביל עצמו – הם אלו שבחרו את הדרך שלהם להתפתחות הטבעית שלהם וחווים כשלונות והצלחות כחלק מדרך הלימוד שלהם לגדול. בקבוצה זו היצירתיות היא תכונת חובה כחלק מהיכולת של הפרטים בה לשרוד, לגדול ולהתפתח.

לסיום

מאסטר אחד לקונג פו בסין אמר: “אם אתה רוצה להיות מאסטר במה שאתה עושה, עליך לתרגל את אותו דבר במשך חמש עשרה שנה רצופות”

מאסטרים יכולים להיות רק אלו שהעשייה זורמת להם בדם לא מתוך מטרה אלא מתוך תשוקה. להיות מאסטר במה שאתה עושה זו דרך חיים לא דרך לקבל משכורת. אם ניחנתם ביצירתיות יוצאת דופן בתחום מסויים, חבקו אותה ומקדו את העשייה שלכם בדבר הזה שמרגש אתכם.

איתי אלון. מאסטר UI UX ופסיכולוגיה של משתמשים במוצרים דיגיטלים.

Related Posts

iw עִבְרִית
X
ItayAlon.com
הי
איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן