עשר טכניקות לשיפור חווית המשתמש.

חווית המשתמש באתר לא פחות חשובה מקידומו

חווית המשתמש באתר לא פחות חשובה מקידומו. למעשה, היא מהווה קשר ישיר למכירות באתר. חווית משתמש שלוקה בחסר, לא תאפשר לאתר לקבל מכירות, ותוריד את הפוטנציאל הטמון בו. במילים אחרות – אם אנחנו מקבלים כ- 50 לידים בחודש, עם חווית משתמש טובה נוכל לקבל 70-80 לידים בחודש.

מהי חווית משתמש בקצרה?

חווית משתמש היא שילוב של פעולות אשר משפיעות על הגולש בעת התהליך. בין אם הוא מחפש מידע, שירות, או מוצר ספציפי באתר. חווית משתמש ראויה מסוגלת להשפיע על החלטותיו של הגולש בצורה די משמעותית. עקב כך, מסוגלת לתרום לנו ולהוציא אותו מגולש ללקוח פוטנציאלי.
תחשבו על זה כך – ישנו ספר שאתם קוראים, ומן הסתם הספר מחולק לעשרות דפים. בין דף לדף, בין הנושאים, הקוראים בעצם עוברים איזה שהוא תהליך. התהליך הזה נקרא: “חווית משתמש”, או במונח המקצועי ביותר – User Experience (קיצור של UX).
חווית המשתמש משלבת בין עיצוב, אלמנטים, וטקסט. מדובר בכלים חיוניים אשר כל סוכנות דיגיטל המתמחה בשירותי קידום אתרים בגוגל חייבת להכיר. אז… איך ניצור חווית משתמש טובה באתר? בהמשך…

החשיבות של חווית משתמש טובה

חשיבותה של חווית המשתמש לא נתונה בספק, הדרישות לקורס ולמקצוע מאוד גבוהות. חשיבותה הגדולה היא בהשגת המטרות והבנת הגולשים, ובעיקר לסלול דרך לגולשים בכדאי להבין טוב יותר את המערכת, ולקבל את התשובה הטובה ביותר. כל פעולה שנעשה באתר בדגש על UX תשפר לנו את אחוזי ההמרות. המטרה הגדולה ביותר שלנו, היא למזער את כמות המכשולים הקיימים, ולתקן את הגרוע מכל. הדבר היחיד שלא נרצה להיתקל בו הוא – כאשר הגולשים תקועים או מבולבלים. זה בדרך מתבטא בנתונים אשר נראה בעת השלמת פרטי טופס, או רכישה באתר.
בעת בניית אתר חדש או שדרוגו, חווית המשתמש צריכה להילקח בחשבון. הצעדים שאליו נרצה לכוון הגולש עד להשגת המטרה. כלומר, נחיתה בדף הבית, לחיצה על כפתור מעוצב: “צור קשר”, ועד למילוי הפרטים. זוהי דוגמא לחוויית משתמש בסיסית. אז, לאחר שהבנו כמה ה- UX חשוב באתר, כעת נעבור ל- 10 הטכניקות המובילות ליצירת חווית משתמש טובה באתרי WEB.

10 טכניקות לשיפור חווית המשתמש באתר

מחקו מילים שאינן משמעותיות

4.

כיום, במדינתנו הקטנה, וגם בעולם כולו. אנשים נוטים “לסרוק” מאשר לקרוא. לכן, חשבו היטב על הפסקאות, על בחירת המילים בדף הבית, והסירו מילים שאינן רצויות או חשיבותן קטנה לגולשים. חשבו מה באמת עוזר לגולשים, ממה אכפת להם. במילים אחרות – הפחיתו בכמות התוכן, והתרכזו יותר בעיקר. למשל, ראינו המון אתרים עם דפים המתייחסות לשירות ספציפי. לדוגמא – מנעולן בחיפה. לגולשים לא באמת מעניין איך לבחור מנעולן (אלה אם כן כתבתם ממש הברקה), וגם לא על “הצורך במנעולן”. אלה יותר על השירות, מה נכלל במחיר, וקצת על בעל המקצוע. חשבו להציג גם איזה סרטון או תוכן חזותי בעל ערך, כמו: תמונות, מצגות, קטעי וידאו, אינפוגרפיה, ואולי איזה GIF נחמד. זכרו לא להגזים ובצעו איזון נכון בין מלל (טקסט) לבין תוכן חזותי (מראה).

הדגישו את העיקר

3.

כבעלי עסק, אני יודעים טוב מאוד שהזירה הישראלית היא זירה של תן וקח. כלומר, שהגולשים מנסים למצוא את המידע, השירות או המוצר, בצורה המהירה ביותר. זאת מסיבות שונות כמו: עצלנות, חוסר בזמן, ועייפות ממושכת. במטרה להתמודד עם התופעה, נדגיש את העיקר. בין אם זה כפתורים, קישורים, ואפילו תמונות גרפיות. המטרה שלנו היא להדגיש דברים שיגרמו לגולשים לשים לב אליהם בצורה יותר טובה. אם ההינו רוצים ליידע את הגולשים שבחודש הזה יש לנו מבצעים מיוחדים, נוכל לעשות זאת בתמונה מעוצבת, ורצוי שתהיה בסליידר כמה שיותר קרוב להאדר. ואם למשל ההינו רוצים להבליט כפתור ליצירת קשר, ההינו מוסיפים לו אייקון, צבעי רקע, וכמובן מעברי אנימציה נחמדים. כל זאת תוכלו לעשות באמצעות אלמנטור, או שימוש ב- CSS. כמו כן, וודאו שכל השינויים נראים טוב גם בנייד ולא רק בדסקטופ.

בקיצור, אנו צריכים להוביל את הגולש, להראות לו את הדרך, אך לזכור לשמור על הכללים כפי שהם. את ההתאמות הקטנות והייחודיות שלנו אנו יכולות לעשות אבל מבלי לפגוע בהרגל הישן והמוכר של הגולשים.

פחות עומס יטיב לכם

2.

נתקלנו בהמון אתרים אשר ממש: “צועקים”, רוצים תשומת לב. אל תשתמשו בגופנים צעקניים מידי, באנימציות ברמה אגרסיבית, והכי חשוב – אל תנסו להעמיס יותר מידי. בסופו של עניין, אתרים לא מאורגניים, עמוסים, יקבלו תגובה מצד המשתמש: “לאיפה הגעתי לעזעזל?!”. למעשה, מדובר באתרים שמנסים להיראות הכי טוב, ונכשלים בדרך. אתר מעוצב בצורה שגויה, הוא אתר שלא ראוי להתייחסות. אנו מבינים שאתם מעוניינים באתר שנראה מיליון דולר, אתר אסטטי, אבל אתר עמוס הוא אתר שנראה לא טוב, שמרחיק משתמשים, ושייצור בעיה שבסופה תגרור אתכם לעלויות כסף רבות.

אל תנסו להמציא את הגלגל מחדש

1.

אל תנסו להמציא את הגלגל מחדש – הרבה פעמים אנו שומעים את המושג הזה, אך חשיבותה באמת משמעותית. כל מה שאנו אומרים הוא לא להמציא דברים מחדש, אנו רוצים להיות מאוד ייחודיים, אך יחד אם זאת אנו עשויים ליפול. כמעט בלתי אפשרי לשנות הרגלים של אנשים, אל תנסו להיות מתוחכמים או יצירתיים כשלא צריך. במצבים מסוימים נעשה זאת, ועדיין, יש דברים שחייבים להישאר כמו שכתוב בספר. לדוגמא, אם אנשים רגילים שהלוגו נמצא בצד ימין, התפריט הראשי למעלה, קישורים לרשתות החברתיות בפוטר או מעל האדר, אז נרצה להשאיר את הדברים ה- “קבועים” כפי שהם, ולא לשנות אותם או את מיקומם בצורה דרסטית. זה עשוי להוביל לחוויית משתמש גרועה, ולבלבל את מחשבותיהם.

דוגמא נוספת: היא בעצם באתר שנתקלנו בו, שהתפריט נמצא אך בשביל להציגו יש צורך בלחיצה. דבר אשר מוביל לאי וודאות, ולחוויית משתמש גרועה.

צרפו קישורים חיוניים בזמן תחזוקה \ בדפי 404

10.

אל תפספסו הזדמנויות, תמיד הקלו על הגולש. כלומר, אם האתר ירד למצב תחזוקה, הציבו מס’ קישורים חיוניים שאולי יהיו רלוונטיים. דבר נוסף, הגדירו דפי 404 מותאמים אישית. בנו אותם לטעמכם, ולצד השגיאה צרפו מס’ קישורים חיוניים כמו – דף הבית, ו\או השירותים שלכם.

השתמשו בתפריט מגה

8.

דרך נוספת להרוויח מכל הסיפור, היא שימוש בתפריטי מגה בתפריט המשני. תוכלו לראות שימוש נכון בתפריט מגה באתר הקניות הגדול בעולם אמאזון. כמו כן, לכל תפריט משני נוכל להגדיר רקע ייעודי ורלוונטי, כך שהגולש ידע שתפריט זה מתרכז בקטגוריות בתחום הביגוד למשל. ולעומתו, תפריט אחר שעוסק בקטגוריות הלבשה תחתונה, או הלבשה לילדים, יהיה מונגש אם רקע אחר ומתאים. התפריטים חייבים להיות מאורגנים באופן נכון.

השתמשו בכפתור “לראש הדף”

9.

בזמן שהגולש ירד לאמצע העמוד, או לתחתית העמוד. נוכל להציג לו כפתור אשר מאפשר לו לעלות לראש הדף בקליק אחד פשוט. דבר אשר יקל עוד יותר על הגולש בעת הביקור באתר. צרפו לכפתור אייקון מתאים, ורצוי שהכפתור יהיה כמה שיותר בולט! רקע עשוי לעזור.

תפריט צף

6.

באתרי וורדפרס ישנם תבניות שלא תומכות וכאלה שכן. כדאי שהגולש ידע איפה הכל נמצא. ואם באיזה שהוא שלב, הוא ירצה להגיע לעמוד “מכתבים \ תודות”, הוא יוכל לעשות זאת בצורה קלה ונוחה. שימוש בתפריט צף, בדרך כלל תסייע ותשאיר אצל הגולש התרשמות נכונה.

השתמשו בקוביות

7.

כמעט בכל אתר אנו חושבים שהצורך בקוביות שירות, הם חלק בלתי נפרד מהחוויה. כבר בדף הבית, נוכל לנתב את הגולש באמצעות הקוביות לשירותים הרצויים. למשל: “תחזוקת מחשבים”, “שחזור מידע”, וכו’ וכו’. הקוביות חייבות להכיל קישור שבאמצעותו הגולש ילחץ וינותב לעמוד הרצוי. שימוש באייקונים רלוונטיים יגדילו את החוויה. כפי שאמרנו, גולשים סורקים. האייקונים יאפשרו לגולש להבין שזה דף העוסק ב- “סריקת וירוסים”, מבלי לקרוא את המלל.

ניווט באתר

5.

אל תנסו להמציא את הגלגל מחדש – הרבה פעמים אנו שומעים את המושג הזה, אך חשיבותה באמת משמעותית. כל מה שאנו אומרים הוא לא להמציא דברים מחדש, אנו רוצים להיות מאוד ייחודיים, אך יחד אם זאת אנו עשויים ליפול. כמעט בלתי אפשרי לשנות הרגלים של אנשים, אל תנסו להיות מתוחכמים או יצירתיים כשלא צריך. במצבים מסוימים נעשה זאת, ועדיין, יש דברים שחייבים להישאר כמו שכתוב בספר. לדוגמא, אם אנשים רגילים שהלוגו נמצא בצד ימין, התפריט הראשי למעלה, קישורים לרשתות החברתיות בפוטר או מעל האדר, אז נרצה להשאיר את הדברים ה- “קבועים” כפי שהם, ולא לשנות אותם או את מיקומם בצורה דרסטית. זה עשוי להוביל לחוויית משתמש גרועה, ולבלבל את מחשבותיהם. דוגמא נוספת: היא בעצם באתר שנתקלנו בו, שהתפריט נמצא אך בשביל להציגו יש צורך בלחיצה. דבר אשר מוביל לאי וודאות, ולחוויית משתמש גרועה. בקיצור, אנו צריכים להוביל את הגולש, להראות לו את הדרך, אך לזכור לשמור על הכללים כפי שהם. את ההתאמות הקטנות והייחודיות שלנו אנו יכולות לעשות אבל מבלי לפגוע בהרגל הישן והמוכר של הגולשים.

ולבסוף – נתחו את התנועה ומדדו הצלחות וכישלונות

בכל אפיון וביצוע משימות ב- UX, אחד הדברים שנעשה הוא לנתח את תנועת הגולשים באתר, ויחד איתה למדוד את ההצלחות והכישלונות ולהפיק לקחים. ניתן לעשות זאת באמצעות כלים רבים, ביניהם הכלי של גוגל: Google Analytics. וכן באמצעות HotJar אשר מקליטה את תנועות הגולשים, ומספקת גם מפות חום.
המדידה היא החלק הכי חשוב בעת תהליך UX.

לסיכום

חווית משתמש היא לא מדע מדויק, אך ישנם דברים מסוימים שנוכל לעשות ואיתם לשפר את חווית הגלישה באתר, ולהגדיל את המכירות החודשיות. חשיבה מחוץ לקופסה היא יכולת חיונית בעת העבודה. אנו ממליצים לכל חברת שיווק, סוכנות, ללמוד את המקצוע בצורה מסודרת בקורס מעמיק. ואל תשכחו – כל ממשק שונה ומצריך אפיון ייחודי – כל מקרה לגופו. מקווים שעזרנו לכם, תודה.

Related Posts

ItayAlon.com
הי
איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן